تبلیغات
شوق زیارت - امامزاده های ایران و جهان - امامزاده صالح تجریش -تهران

شوق زیارت - امامزاده های ایران و جهان

« من به همه امامزادگان علاقه دارم حضرت علی بن باقر (ع) كه جای خود دارد .» مقام معظم رهبری

 

امامزاده صالح تجریش -تهران

 

نوع مطلب :حضرت امام موسی کاظم (ع) ،تهران ،

نوشته شده توسط:خادم مجازی

 

امامزاده صالح

نام آرامگاهی در محله تجریش تهران است.این آرامگاه را منسوب به صالح پسر امام موسی کاظم (ع) می‌دانند. صحن و حیاط این بقعه گورستان عمومی بود و در بیست سال اخیر اثر گورها را از بین برده‌اند و فقط تعداد محدودی از سنگ قبرها را باقی گذاشته‌اند.

 

مطالب بیشتر در ادامه مطلب...

پنجم ذیقعده را به عنوان روز بزرگداشت امامزاده صالح بن موسی (ع) نامگذاری كرده اند.

از جمله
سنگ قبر محمدولی

خان تنکابنی (سپهسالار اعظم). گفته می‌شود که سر این امام زاده در این آرامگاه مدفون است و بدن وی نیز در آرامگاهی با نام مشابه (واقع در میدان عالی قاپو اردبیل) آرمیده‌است.بنای بقعه

اصلی شامل ساختمان چهارگوش بزرگ و مستحکمی با دیوارهای قطور است و فضای درونی آن تقریبا ۵٫۶ متر مربع مساحت دارد. وضع طاق‌نماها و معماری ساختمان و پوشش آن از معماری بناهای سدهٔ هفتم و هشتم است.گنبد کاشی کاری شده بقعه در سال ۱۳۳۸ در آخرین سال عمر حسن فداکار با هزینه شخصی تعمیر و کاشی کاری مجدد شد.محوطه امامزاده صالح پیش از تغییر فضای خیابانی تجریش، محوطه‌ای کاملا محصور شده همچون دیگر زیارتگاه‌های ایران بوده‌است ولی امروزه از حصار دیوارها خارج شده‌است.بقعه و بارگاه و صحن گسترده امامزاده صالح (ع) به مساحت سه هزار متر مربع یکی از بزرگترین و باشکوه ترین امامزاده های ایران است.امام زاده صالح

(ع) بر اساس کتیبه بالای سردر صحن و زیارتنامه از فرزندان بلافصل حضرت امام موسی کاظم (ع) و برادر امام رضا (ع) معرفی شده است.این امامزاده، نه تنها در تهران بلکه در ایران و حوزه‌های شیعه نشین جهان که هر سال تعداد زیادی از مشتاقان را از گوشه و کنار ایران، عراق، پاکستان، افغانستان و لبنان به خود می‌طلبد، شهرت دارد.بنای اصلی و اولیه بقعه به صورت چهارگوش و مربع شکل بزرگ و باشکوهی است که فضای درونی آن ۴۲۲ هزار و ۵۰ متر مربع وسعت داشته و دارای دیوارهای قطوری است که با توجه به وضع طاق نماها از نظر سبک و شیوه معماری به بناهای دوران ایلخانی همانند و به احتمال زیاد در سده هفتم و هشتم هجری و قدیم تر ساخته شده است.گنبد شلجمی

شکل آن با کاشی‌های زیبا پوشیده شده است. این گنبد در سال ۱۳۲۳ شمسی به همت حسن فداکار تعمیر و کاشیکاری آن به صورت اولیه تجدید شده است.احداث گنبد کنونی همراه با تزیینات و مقرنس کاری و نقاشی های ظریف و اصلاحات داخل حرم، تعمیرات و پاره ای الحاقات و به طور کلی استحکام بخشی را به هاکو میرزا ملقب به بهادرخان پسر حسنعلی میرزا شجاع السطنه و نوه فتحعلی شاه نسبت داده اند.بنا به شواهد در امامزاده صالح کتیبه ای به سال ۷۰۰ قمری وجود داشته که ظاهرا در تعمیرات و تغییر مدخل بنا از میان رفته است که بنا بر آن همزمان با پادشاهی غازان خان نخستین ایلخان مسلمان مغول و مروج اسلام در میان مغولان بوده است.در داخل حریم وسیع امامزاده صالح صندوقی چوبین وجود دارد که احتمالا به دوران اواخر صفوی یا افشار تعلق دارد و ضریح ممتاز نقره‌ای آن که اضلاع شرقی و شمال شرقی و غربی آن دارای محفظه مشبک مزین به نقره و ضلع جنوبی آن مشبک چوبی است از وقفیات مرحوم آقای میرزا سعیدخان وزیر امور خارجه اواخر قاجار است.ستاره ای بر بام تجریش

امام زاده صالح

بارگاه امامزاده صالح میان 330 زیازتگاه تهران، جزء چند امامزاده ای است که همواره بیشترین زائر را به درگاه خود می خواند. این بارگاه مقدس مدفن ذریه پاك رسول الله حضرت صالح ابن موسی الكاظم علیه السلام است كه بنا بر قول مشهور و با استناد به كتب "ریاض الانساب" ، "كنز الانساب" ، "ناسخ التواریخ" ، "حیاه الامام موسی بن جعفر" و بسیاری دیگر از كتب تاریخی، فرزند بلافصل امام هفتم شیعیان حضرت امام موسی الكاظم علیه السلام و برادر امام علی ابن موسی الرضاء علیه السلام به شمار می رود.

امام زاده صالح از جمله سادات عالی رتبه و از امام زادگان صحیح النسبی است كه بعد از شنیدن خبر ولیعهدی امام رضا علیه السلام و در اواخر قرن دوم از عراق به سمت ایران كوچ می كند و از سمت «كَره رود » رو به ولایت شمیران نهاد و چون به موضع تجریش رسید در باغ گلشن زیر درخت چنار بزرگی نزدیك چشمه ساری ایشان را به شهادت رساندند. پیكر پاكش در قریه تجریش و كنار همان چنار كهنسال به خاك سپرده شد.

 

بقعه و بارگاه به روایت تاریخ

 بارگاه منور حضرت صالح ابن موسی الكاظم علیه السلام یكی از پر جاذبه ترین اماكن مذهبی و یكی از با شكوه ترین امامزاده‌های ایران است كه مشتاقان اهل بیت عصمت و طهارت از اقصی نقاط ایران و خارج از ایران به زیارتشان می‌شتابند.

می گویند درگذشته های دور به دلیل عدم دسترسی به وسیله نقلیه و صعب العبور بودن تجریش در زمستان، زایران با خود نمک می آوردند و در مسیر می پاشیدند تا راه را برای دیگر زایران باز کنند و از آن تاریخ به بعد، نمک هم جزو نذریات این بقعه شد و زایرانی که استطاعت مالی ندارند، نیازمند این نمک های نذری هستند و آنها را می گیرند و خود به کار می برند یا به فروش می رسانند

بنای اولیه و اصلی بقعه و بارگاه سده پنجم هجری ساخته شده است،‌ كه در جریان حملات مغول به ری، حدود سال 617 هجری ویران و مجدداً در سال 700 هجری، غازان خان آن را احیاء و بازسازی می كند. بعد از زمان ایلخانیان و در دوره صفویه و قاجاریه نیز بخش هایی به اصل بقعه افزوده شد.

مرحوم مصطفوی می نویسد: این بنای چهارگوش بزرگ و محکم تصور می رود مربوط به قرن هفتم هجری یا هشتم باشد. و در کنار آن درخت چنار کهنسال در آبادی بزرگ تجریش واقع می باشد. هلاکو میرزا فرزند فتحعلی شاه قاجار در سال 1210 بانی تعمیرات و تزئینات آن شده، نقاشی های آن را انجام داده است. طبق کتیبه موجود در بنا مدفن صالح برادر امام هشتم می باشد. در سال 1323 خورشیدی مرحوم حسن فداکار بانی تغییرات و نصب کاشی مجدد در گنبد آن شد.

مدخل ورودی کنونی نیز از خیرات اوست چرا که قبل از آن در ورودی از طرف غرب امام زاده باز می شد که به سمت شمال انتقال داده شد و همچنین ایوان و رواقی نیز در همین بخش شمالی در سال های گذشته افزوده شده است. در داخل حریم وسیع امام زاده، صندوقی چوبین وجود دارد که متعلق به دوران صفویه یا افشاریه است و بسیار جلب توجه می کند. ضریح نیز تماما از نقره است که از وقفیات مرحوم آقامیرزاسعیدخان، وزیر امور خارجه دوران قاجار است.

بعد از انقلاب اسلامی، گنبد بزرگتری ساخته شد که روی گنبد بالای حرم نصب شده و نیز دو گلدسته از دهه 80 به بعد به صحن اضافه شده است.

امام زاده صالح

محوطه امام‌زاده صالح پیش از تغییر فضای خیابانی تجریش محوطه‌ای کاملاً محصور شده همچون، دیگر زیارتگاه‌های ایران بود که چنار قطوری که به ثیت میراث فرهنگی نیز رسیده بود در میان حیاط آن جلوه خاصی داشت‌. راه ورودی زیارتگاه از بازار امکان پذیر بود. 

پس از تغییر شکل میدان تجریش و ایجاد فضاهای جدید، زیارتگاه از حصار دیوارها درآمد و درخت چنار آن نیز قطع شد. در حال حاضر، امامزاده صالح با نرده‌های آهنی که راه ورودی به محوطه آن است و وقوع آن در کنار میدان تره بار و میوه و ترمینال اتوبوس‌ها و مینی‌بوس‌ها جلوه گذشته خود را ندارد.

 

مدفونین در جوار امامزاده

این امام زاده آرامگاه بسیاری از افراد عمومی و رجال سیاسی و درباری دوران قاجار بوده است. در این آرامگاه بیش از 150 نفر دفن شده اند که بسیاری از آنها افراد مشهور و معروفی بوده اند از جمله می توان به میرزانصرالله خان نائینی ملقب به مشیرالدوله اشاره کرد که فرمان مشروطیت توسط وی به ملت ابلاغ شد. وی در سال 1325 هـ.ق درگذشت و در کنار صحن امام زاده دفن شد. همچنین محمدولی خان تنکابنی ملقب به سپهسالار نیز در این قبرستان آرمیده است.

 

نذر و نیاز در امامزاده

از شاخصه های این امامزاده تجریش نشین، ورودی زایران دختران جوان است که برای طلب حاجت شان، نان، پنیر، سبزی، خرما یا نمک نذر امام زاده می کنند. اما نذر نمک داستان جالبی دارد. می گویند در گذشته های دور به دلیل عدم دسترسی به وسیله نقلیه و صعب العبور بودن تجریش در زمستان، زایران با خود نمک می آوردند و در مسیر می پاشیدند تا راه را برای دیگر زایران باز کنند و از آن تاریخ به بعد، نمک هم جزو نذریات این بقعه شد و زایرانی که استطاعت مالی ندارند، نیازمند این نمک های نذری هستند و آنها را می گیرند و خود به کار می برند یا به فروش می رسانند.

امام زاده صالح

وقتی اشك ها مشكل گشا می شوند

حسن حبیبی دركه ای كه از قدیمی های شمیران است و خانواده اش نسل در نسل اهل شمیران بوده اند ارادت خاصی به صالح ابن موسی الكاظم علیه السلام دارد و معتقد است: مهرنوكری آقا به پیشانی اش زده شده .

حبیبی كه از كودكی به آستان مقدس امامزاده صالح می آمده كرامات بیشماری از ایشان دیده است، اما موردی كه هنوز هم با یادآوری آن اشك هایش سرازیر می شود مربوط به مشكلی است كه چندین سال قبل برایش پیش آمد. او می گوید:

مشكلی مالی شدیدی پیدا كرده بودم و آه در بساط نداشتم از طرفی هم بدهكار بودم و باید بدهی ام را می پرداختم، چند بار از طلبكارم مهلت گرفتم و باز پول جور نشد. تا این كه یك روز چهارشنبه به طلبكارم قول دادم شنبه صبح اول وقت پول را پرداخت كنم، تا روز جمعه هیچ خبری نشد، من بلند شدم لباس پوشیدم و به خانمم گفتم كه می روم زیارت، وقتی از خانه بیرون می آمدم فقط 470تومان پول داشتم با دل شكسته ولی امیدوار به حرم حضرت صالح ابن موسی الكاظم علیه السلام آمدم.

حدود اذان ظهر بود كه رسیدم. نماز خواندم و بعد هم نماز حضرت موسی ابن جعفر علیهماالسلام را خواندم و با زبان خودمانی شروع كردم به راز و نیاز، و مشكلم را گفتم و به آقا عرض كردم كه برای شنبه صبح اول وقت قول داده ام، شما به من كمك كن كه مشكلم حل شود و بتوانم سر قولم بمانم .

وقتی از حرم می آمدم بیرون بسیار سبك شده بودم و آرامش عجیبی داشتم. به خانه آمدم و ساعت 12شب یكی از آشنایانی كه من به هیچ عنوان مشكل مالی ام را با او در میان نگذاشته بودم، تلفن كرد و گفت: شما پول احتیاج داشتی چرا به من نگفتی؟ من یك مبلغی پول دارم اگر بیشتر لازم داری بگو .

وقتی این خبر را به من داد خیلی منقلب شدم، گفتم: آقاجان ما از كرم شما خیلی شنیده ایم، خیلی دیده ایم، و حالا هم با تمام وجودحس كردیم. من به شما گفتم شنبه اول وقت و شما در اولین ساعات صبح شنبه پول را به من رساندید.

حبیبی در حالی كه اشك می ریخت گفت: افتخار بالاتر از این می شود كه اربابی صدای نوكرش را بشنود.

حدود سال 60 چند وقتی بود كه قسمت نشده بود بروم مشهد زیارت آقا علی ابن موسی الرضا، مغازه یكی از دوستانم بودم ،پیرمردی آمد آنجا و من این مسئله را عنوان كردم، پیرمرد گفت: سوار ماشین شو، برو تجریش و آن جا به آقا صالح ابن موسی  بگو كه از برادرشان بخواهند تو را بطلبد. بنده هم همان كار را كردم و آمدم پابوس امامزاده صالح . آن سال دو بار قسمت شد كه به مشهد بروم.

                                                                                                                                 فرآوری: ابوالفضل صالح صدر

بخش تاریخ و سیره معصومین تبیان


منابع:

پایگاه اطلاع رسانی آستان مقدس حرم امامزاده صالح بن موسی الکاظم علیه السلام. 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


امامزاده آقا علی عباس _ بادرود نطنز چهارشنبه 18 مهر 1397
امامزاده قاسم دلند در استان گلستان یکشنبه 7 مرداد 1397
امامزاده اسماعیل(ع) و مسجد شعیا در شهر اصفهان سه شنبه 4 اردیبهشت 1397
امامزاده محمدهلال بن علی به‌ عنوان چهل وهشتمین مکان دیدنی دنیا یکشنبه 26 فروردین 1397
ولادت حضرت علی (ع) و روز پدر مبارک باد دوشنبه 21 فروردین 1396
حضرت فاطمه زهرا (سلام الاه علیها) ؛ مادر سادات و امامزادگان سه شنبه 10 اسفند 1395
مزار حضرت خدیجه کبری (س) همسر باوفای پیامبر اکرم (ص)- مکه -عربستان پنجشنبه 27 خرداد 1395
آیا در این چند سال واقعا امامزاده ها چند برابر شده اند؟! شنبه 7 فروردین 1395
امامزاده سید جعفر محمد (ع) شهر یزد شنبه 29 اسفند 1394
امامزاده حمزه بن موسی (ع) شهرری - جد امام خمینی (ره) چهارشنبه 14 بهمن 1394
امامزاده حمزه عرب بیجار ؛میزبان زیباترین طلوع خورشید سه شنبه 13 بهمن 1394
زیارت امام حسن عسكری (علیه السلام) یکشنبه 27 دی 1394
امام هادی (علیه السلام) - امام علی بن محمد الهادی(ع) - امام دهم شیعیان شنبه 26 دی 1394
محکومیت قتل عالم مؤمن و مظلوم شیخ نمر توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی جمعه 25 دی 1394
حضرت رقیه (س) امامزاده ای کوچک شنبه 23 آبان 1394
لیست آخرین پستها