تبلیغات
شوق زیارت - امامزاده های ایران و جهان - امامزاده حمزه بن قاسم - از نوادگان حضرت اباالفضل(ع)

شوق زیارت - امامزاده های ایران و جهان

« من به همه امامزادگان علاقه دارم حضرت علی بن باقر (ع) كه جای خود دارد .» مقام معظم رهبری

 

امامزاده حمزه بن قاسم - از نوادگان حضرت اباالفضل(ع)

 

نوع مطلب :حضرت اباالفضل العباس (ع) ،عراق ،بغداد ،

نوشته شده توسط:خادم مجازی

حمزه بن قاسم بن علی بن حمزه بن حسین بن عبیدالله بن عباس بن علی بن ابیطالب علیه السلام ابویعلی ثقه جلیل القدر است و از اصحاب ما است و احادیث بسیار روایت نموده است و او را کتابی است در حال کسانیکه از حضرت امام جعفر صادق روایت کرده اند از مردان و از کلمات علما و طبقات اجازات چنین معلوم میشود که از علمای غیبت صغری و معاصر با والد صدوق علی بن بابویه است و الله العالم.

 سید عظیم الشأن ، ابو یعلى حمزه بن قاسم بن على بن حمزة الأكبر بن عبیدالله بن عباس بن امیر المؤمنین علیه السلام مى باشد. علامه بزرگوار میرزا محمد على اردوبادى صفحاتى طلایى در باره حیات او نگاشته است كه ما عین سخنان وى را نقل مى نماییم ، او گوید:
ابو یعلى از علماى اهل بیت و یگانه اى برخاسته از خاندان وحى و سروى بلند و افراشته در بوستان بنى هاشم است . او از مشایخ روایت بود و علماى بلاد  براى بهره ورى از علوم اهل بیت علیه السلام نزد وى مى شتافتند،

گفتگو با تولیت آستان مقدس حضرت حمزه غربی(ع) فرزند حضرت ابوالفضل العباس(ع)

متن مصاحبه در ادامه مطلب

گفتگو با تولیت آستان مقدس حضرت حمزه غربی(ع) فرزند حضرت ابوالفضل العباس(ع)

خبرگزاری اهل بیت(ع) ـ ابنا : حضرت حمزه غربی(ع) فرزند سقای دشت کربلا حضرت ابوالفضل العباس(ع) از محدثین بزرگ و دارای تالیفات زیاد می‏‎باشد از جمله آنها نوشته‏‎هایی است كه از امام صادق علیه السلام نقل كرده است و كتاب هایی در موضوعات فقهی مانند صلات و زكات تألیف نموده است، با "منعم سلمان حسین الشمری" متولی آستان مطهر این امامزاده به گفت و گو نشستیم:

مصاحبه: علی سعدی ـ ترجمه: عمادی


گفتگو با تولیت آستان مقدس حضرت حمزه غربی(ع) فرزند حضرت ابوالفضل العباس(ع)

حمزه بن ابوالقاسم ابن علی ابن حمزه ابن الحسین ابن عبیدالله ابن عباس امیر المؤمنین علی علیهم السلام یا حضرت حمزه غربی علیه السلام یکی از فرزندان حضرت ابوالفضل العباس(ع) است که در استان بابل کشور عراق در منطقه‏ی "مدحتیه" از توابع روستای "مزیدیه" مدفون می باشد.

در این منطقه بسیاری از بقاع متبركه وجود دارد كه از جمله آن قاسم ابن موسی بن جعفر علیه السلام، سیف الدین ابن الإمام موسى بن جعفر (علیه السلام)، الحسن ابن عبید الله ابن العباس سلام الله علیه، الظاهر والمظهر از فرزندان امام موسی كاظم، عون ابن امام علی ابن اسماء بنت عمیس و بسیاری از اماكن مشرفه را می توان نام برد.

حضرت حمزه غربی (ع) از محدثین بزرگی است كه صاحب اجازه بوده است؛ در این مورد ابی یعلی( سلار) در كتاب تاریخ خود وی را در طبقه مشایخ كلینی و كفعمی بر شمرده است وی دارای تالیفات زیاد می‏باشد از جمله آنها نوشته‏هایی است كه از امام صادق علیه السلام نقل كرده است و كتاب هایی در موضوعات فقهی مانند صلات و زكات تألیف نموده است.

با "منعم سلمان حسین الشمری" متولی آستان مطهر حضرت حمزه غربی(ع) به گفت و گو نشستیم:

ابنا: آیا جناب حمزه غربی درمنطقه مدحتیه به دنیا آمده است یا بعدها به این منطقه هجرت كرده اند؟

ـ مشخص نیست كه آیا حمزه دراین منطقه به دنیا آمده است یا اینكه به این منطقه هجرت كرده و بعدها در آنجا مدفون شده است چراكه روایات در این زمینه به دقیق به این بحث نپرداخته‏اند البته روایاتی وجود دارد كه حاكی از آن است ایشان به دلیل فشارهایی كه "بطش عباسی" بر آنها وارد آورده بود از بصره به این منطقه هجرت كرده و درآنجا از دنیا رفته و دفن شده است.

ابنا: بفرمایید كه بارگاهی كه در محل دفن ایشان وجود دارد مربوط به چه زمانی می‏باشد؟

ـ تاریخ تولد ایشان در سال 101 هجری و وفاتش در 202 می‏باشد مراسم سالگرد ایشان در روز آخر ماه ذی الحجه برگزار میگردد چراكه تاریخ وفات ایشان در این روز می‏باشد.

مرحوم آیة الله سید مهدی قزوینی قبر ایشان را معین و این بارگاه را تأیید كرد، نقل می‏كنند ایشان برای زیارت مشاهد مشرفه به این منطقه آمدند اما از بارگاه حمزه عبور كردند و به زیارت ایشان مشرف نشدند چراكه ایشان معتقد بود شخصی كه به نام حمزه مشهور است حمزه بن موسی بن جعفر علیه السلام می‏باشد كه در كنار "عبد العظیم حسنی" در ری مدفون می‏باشد نه البته این در حالی بود كه بسیاری از شیعیان به زیارت حمزه مشرف می‏شدند‏ ولی مرحوم سید مهدی قزوینی گفت من به زیارت كسی كه نمی‏شناسم نمی‏روم.

بعد از مدتی كمی شخصی كه از سادات بود به نزد سید مهدی قزوینی میرود و به ایشان عرض می‏كند كسی كه در اینجا مدفون است حمزه بن قاسم ابن علی ابن حمزة ابن حسن ابن عبید الله ابن عباس (علیه السلام) می باشد و برای تحقیق مرحوم قزوینی را به كتابهای تاریخی ارجاع می‏دهد و ایشان پیگیر این مسأله می‏شود و به حقیقت ماجرا پی می‏برد و یقین حاصل میكند شخصی كه در اینجا مدفون است از ذریه حضرت عباس علیه السلام میباشد و مقام بالایی دارد و لذا بر خود واجب می‏داند به زیارت ایشان مشرف شود.

ابنا: این اتفاق چه زمانی واقع شده است؟

ـ این اتفاق در سالهای حدود 1700 میلادی اتفاق افتاده چه آنكه در آن دوران مردمان آن دیار از اهل تسنن بودند ولی بعد از اینكه برای مرحوم آیة الله سید مهدی قزوینی وجود قبر چنین شخصیت بزرگواری مسجل شد دستوری مبنی بر احداث بارگاه و آستانی بر قبر مبارك حمزه علیه السلام داده شد و این موضوع باعث شد بسیاری از مردم آن دیار چشم حقیقت را بروی خود باز كنند و خود را با لباس زیبای تشیع آراسته كنند.از آن سان، این منطقه محل سكونت و رفت و آمد شیعیان و محبین اهل بیت علیهم السلام گردید.

مرحوم آیة الله سید حسین بحرالعلوم معتقد بودند كسی كه در زیر قبه‏ی امام حمزه دعا كند همانند كسی كه در زیر قبه امام حسین علیه السلام دعا می‏كند و دعایش مستجاب خواهد شد.

در كتب تواریخ وارد شده است كه در دوران غیبت صغری حضرت نرگس علیها السلام به دلیل فشارهای دولت عباسی بر اهل بیت علیهم السلام به خانه عموی حمزه پناه آوردند و این خود جرعه ای از دریای محبت خاندان حمزه (علیه السلام) و پشتیبانی آنها از اهل بیت علیهم السلام می‏باشد.

اولین بنای بر روی قبر ایشان اتاقكی از جنس آجرهای منطقه‏ی "نیل" نزدیك "بابل" می‏باشد كه بوسیله شتر آجر‏‏ها را به این منطقه آوردند.

اما در سال 1932 میلادی بارگاه بزرگی برای ایشان توسط شیخ عباس جریان بنا شد و در سال 1936 به صورت جزئی و مختصر اصلاحاتی در این بنا انجام شد.

اما در سال 1973 در دوران" احمد حسن البكر" رئیس جمهور اسبق عراق به دلیل اینكه وی به بیماری سرطان مبتلا بود و شنیده بود كه حمزه علیه السلام مستجاب الدعوه هست لذا به بارگاه ایشان مشرف شد و شفا یافت به همین دلیل احمد حسن البكر دستوری صادر كرد تا بارگاه و آستان عظیمی در این منطقه برپاكنند كه همین بنایی است كه درحال حاضر موجود است.

 

ابنا: همانطور که می دانید بعد از سقوط نظام دیكتاتوری بعث به مشاهد مشرفه توجه ویژه‏ای توسط دولت شد تا حدی كه زیارتگاهها فقط محلی برای زیارت مردم نمی‏باشد بلكه محلی برای هدایت و راهنمایی مردم درامور دینی و آگاهی بیشتر آنها با مكتب اهل بیت علیهم السلام می‏باشد شما به عنوان تولیت آستانه حمزه غربی در شناساندن مكتب حقیقی اهل بیت علیهم السلام به مردم و ارشاد و راهنمایی آنان چه اقداماتی کرده اید؟

ـ  بله بعد از اینكه لطف خدا شامل حال ما شد و ما از شر صدام دیكتاتور و دست پرورده‏هایش در حزب بعث رهانید، دولت جدید اهتمام ویژه‏ای به مشاهد مشرفه داشته است و این مسأله در حق آستان مطهر حمزه غربی نیز اجرا شده است. اولین گام مثبت دولت، تاسیس و تشكیل تولیتی برای این بارگاه بوده است همچنانكه تشكیل تولیت برای دیگر مشاهد مشرفه نیز صورت پذیرفته است.

البته باید این مطلب را هم متذكر شد كه درعراق آرامگاههای زیارتی بسیاری وجود دارد كه برخی از آنها به حسب نسب صحیح و دقیقی و برخی دیگر غیر صحیح و مبهم می‏باشد حجم بالای زیارتگاهها در عراق وظیفه‏ی دولت را در امر اداره زیارتگاهها و پشتیبانی و تامین امنیت آرامگاهها و زائرین و خدمت رسانی به آنها دشوار نموده است. البته این بخشی از وظایف دولت در امور آرامگاهها است چراكه بخشی از امور مهم در مورد آرامگاهها مربوط به مسائل فكری و فرهنگی درمنطقه‏ای كه آرامگاهها در آن واقع شده است می‏شود؛ ایجاد فضایی برای مبلغان و سخنرانان برای رشد و تعالی فكری و عملی مردمان مناطق نزدیك آستانه ها و زائرینی كه از اقصاء نقاط كشور و دنیا به این مناطق می‏آیند، اینها از وظایف سنگین و دشوار دولت می‏باشد.

در حال حاضر تصمیم بر این شده كه مشاهد مشرفه محلی برای برپایی نهضتی فكری و فرهنگی شود و ما در این راستا و درجهت تامین خدمات لازم و به موقع اعم از بهداشتی و غیره از آستانه های علوی و حسینی و عباسی كسب تجربه می‏كنیم.

ابنا: با خبر شدیم كه تولیت محترم برنامه هایی مانند حفظ و قرائت قرآن برگزار كرده است در این مورد هم توضیحاتی بفرمایید.

ـ  در راستای كار فرهنگی تولیت آستان اقدام به ایجاد كانون قرآن نموده است و دوره‏های متوالی و زیادی برای حفظ قرآن تا به حال برگزارگردیده است و هم اكنون ادامه دارد. همچنین دوره‏های ویژه برای حفظ قرآن در ایام تابستان وجود دارد كه چیزی در حدود 200 تا 250 نفر از كودكان و خردسالان در این این دوره ها شركت كرده اند همچنین ما هم اكنون 25 حافظ بزرگسال داریم كه حدود 20 جزء از قرآن را حفظ نموده‏اند.

ابنا:آستان حمزه غربی زیر نظر چه نهادی قرار دارد؟

ـ  آستان حمزه غربی زیر نظر آستانه‏های مشاهد مشرفه شیعیان می‏باشد كه این نهاد جزء تشكیلات دیوان وقف شیعیان می‏باشد كه خود دیوان زیر نظر مستقیم نخست وزیر می‏باشد.

ابنا: حضرتعالی به برخی از سازوكارها برای پیشرفت و ارتقاء این زیارتگاه اشاره كردید آیا پیشنهادی در این زمینه دارید؟

ـ  ما مشتاق هماهنگی بیشتر با نهادهای محلی دولتی برای ایجاد فرصتی مناسب برای جذب گردشگران و سرمایه گذاران از ایران و اقصی نقاط دنیا می‏باشیم چرا كه مسایل اقتصادی یكی از موضوعات مهمی است كه باید بسترهای آن را فراهم كرد بدین جهت كه این مسأله موجب گسترش روح وحدت و یكپارچگی مذهب تشیع می‏شود.

ابنا: چه انتظاری از مجمع جهانی اهل بیت علیهم السلام و نهادهایی مانند آن را دارید؟

ـ  ما ازبرادرانمان در مجمع جهانی اهل بیت (ع) می‏خواهیم كه مردم ایران و شیعیان دیگر كشورها را با بارگاه مطهر جناب حمزه غربی از طریق كتب، نشریات و رسانه‏ها آشنا كنند و این بارگاه را فراموش نكنند به ویژه كه مجمع جهانی اهل بیت (ع) ارتباط وسیعی و محكمی با شیعیان دنیا دارد و انتظار ما را ازاین نهاد بیشتر می‏كند.

ابنا: آیا در مورد معرفی جناب حمزه كتابی یا مقاله‏ای نوشته شده است؟

ـ  بله كتابهایی با عنوان "حمزه و قاسم" اثر "شیخ خاقانی"، كتاب "مآثر أحفاد آل النبی الأطهار" اثر"شیخ النائینی" هم چنین "مقرم" در كتاب خودش به ایشان اشاره كرده است نیز در كتابهای رجالی مانند "رجال نجاشی" و "رجال "مرحوم آیت الله خویی" به این شخصیت پرداخته شده است در كتاب "تاریخ ابی یعلی" نیز به این شخصیت پرداخته شده است. در حال حاضر تولیت آستان درصدد تدوین موسوعه‏ای برای این شخصیت بزرگوار می‏باشد.

ابنا: كرامات معروفی در مورد جناب حمزه وجود دارد میتوانید به آنها اشاره بفرمایید؟

ـ  اهل بیت علیهم السلام همواره منشا خیر و بركت هستند، نقل می‏كنند 300 سال پیش در منطقه "ریفیه" خانمی نذر كرده بود كه اگر خداوند تمام حیوانات و چهارپایانی كه مالك آنها بود را شفا دهد تمام شیرهای حاصل ازاین حیوانات را جمع خواهد كرد و روغنی ازآنها درست خواهد كرد ودراختیار زائرین و حاجتمندان و فقرا قرار می‏دهد. با اذن الهی و به بركت حمزه غربی تمام حیوانات اهلی آن زن خوب می‏شوند و روغن زیادی از شیرهای این حیوانات بدست می‏آید.اما آن زن در وفا كردن به نذر خود كاهلی می‏كند درنتیجه روغن ها تبدیل به سنگ مرمر می‏شود كه الآن این سنگ دركنار قبر جناب حمزه موجود می‏باشد.قضیه شفا یافتن حسن البكر از بیماری سرطان هم قبلاً گفته شد.

ابنا: تعداد خدام این بارگاه چقدر می‏باشد؟

ـ  تعداد خادمان این آستان به 150 نفر می‏رسد. در روزهای پنج شنبه و جمعه تعداد زائرین به 1000 تا 1500نفر می‏رسد كه از ملیت های عربی و غیر عربی می‏باشند.

ابنا: آیا زائرین ایرانی هم به این بارگاه مشرف می‏شوند؟

ـ  متاسفانه زائرین ایرانی به این بارگاه مشرف نمی‏شوند این درحالی است كه بارگاه حمزه غربی درمنطقه‏ای بین مهران و كربلا واقع شده است و در مسیر كاروان زائرین ایرانی می‏باشد ولی احدی از ایرانیان به بارگاه مشرف نشده‏اند که در همین جا از همه شیعیان ایران می خواهم که به این بارگاه توجه کنند.

............................

پایان پیام/104 ـ 101
سحر
دوشنبه 8 خرداد 1396 05:52 ب.ظ
بسیار مطلب عالی بود!
ممنونم از وبلاگ خوبتون
سید ضیغم سلطان عباسی علوی
شنبه 12 اردیبهشت 1394 07:29 ب.ظ
من از نوادگان امام ابویعلی حمزه غربی بن قاسم هستم و ما نسخه های خطی قدیمی شجره با ما اینجا در پاکستان، من کتابهایی که می گوید در مورد مهاجرت فرزندان خود را به پاکستان (هندوستان قدیمی) چند کتاب که من می خواهید زیر جستجو:

کتاب: خلاصۃ الانساب
نویسنده: علامہ ابو المنصور حسن بن یوسف الحلی (علامہ حلی)، علامہ محمد نجف کرمانی مشھدی

کتاب: میزان ہاشمی
نویسنده: علامہ محمد ہاشم

کتاب: میزان قطبی
نویسنده: علامہ قطب الدین شاہ

لطفا اگر کسی پیدا کردن این کتاب پس از آن با من تماس بگیرید از طریق ایمیل من: zaigham.sultan@gmail.com

من برای این کتاب ها به اندازه طول می کشد پرداخت.

با احترام
پاسخ خادم مجازی : سلام بر شما سید عزیز

از نظر خوب و تازه شما تشکر می کنم.

امیدوارم خیلی زود همه کشورهای اسلامی یکی بشن تا مسلمانها بتونن به راحتی به کشورهای همدیگه سفر کنند.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


امامزاده قاسم دلند در استان گلستان دوشنبه 8 مرداد 1397
امامزاده اسماعیل(ع) و مسجد شعیا در شهر اصفهان سه شنبه 4 اردیبهشت 1397
امامزاده محمدهلال بن علی به‌ عنوان چهل وهشتمین مکان دیدنی دنیا دوشنبه 27 فروردین 1397
ولادت حضرت علی (ع) و روز پدر مبارک باد دوشنبه 21 فروردین 1396
حضرت فاطمه زهرا (سلام الاه علیها) ؛ مادر سادات و امامزادگان سه شنبه 10 اسفند 1395
مزار حضرت خدیجه کبری (س) همسر باوفای پیامبر اکرم (ص)- مکه -عربستان پنجشنبه 27 خرداد 1395
آیا در این چند سال واقعا امامزاده ها چند برابر شده اند؟! شنبه 7 فروردین 1395
امامزاده سید جعفر محمد (ع) شهر یزد شنبه 29 اسفند 1394
امامزاده حمزه بن موسی (ع) شهرری - جد امام خمینی (ره) چهارشنبه 14 بهمن 1394
امامزاده حمزه عرب بیجار ؛میزبان زیباترین طلوع خورشید سه شنبه 13 بهمن 1394
زیارت امام حسن عسكری (علیه السلام) یکشنبه 27 دی 1394
امام هادی (علیه السلام) - امام علی بن محمد الهادی(ع) - امام دهم شیعیان شنبه 26 دی 1394
محکومیت قتل عالم مؤمن و مظلوم شیخ نمر توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی جمعه 25 دی 1394
حضرت رقیه (س) امامزاده ای کوچک شنبه 23 آبان 1394
فرزندان امام حسن عسکری(ع) جمعه 8 آبان 1394
لیست آخرین پستها