تبلیغات
شوق زیارت - امامزاده های ایران و جهان - امامزاده حمزه بن قاسم - از نوادگان حضرت اباالفضل(ع)

شوق زیارت - امامزاده های ایران و جهان

« من به همه امامزادگان علاقه دارم حضرت علی بن باقر (ع) كه جای خود دارد .» مقام معظم رهبری

 

امامزاده حمزه بن قاسم - از نوادگان حضرت اباالفضل(ع)

 

نوع مطلب :حضرت اباالفضل العباس (ع) ،عراق ،بغداد ،

نوشته شده توسط:خادم مجازی

حمزه بن قاسم بن علی بن حمزه بن حسین بن عبیدالله بن عباس بن علی بن ابیطالب علیه السلام ابویعلی ثقه جلیل القدر است و از اصحاب ما است و احادیث بسیار روایت نموده است و او را کتابی است در حال کسانیکه از حضرت امام جعفر صادق روایت کرده اند از مردان و از کلمات علما و طبقات اجازات چنین معلوم میشود که از علمای غیبت صغری و معاصر با والد صدوق علی بن بابویه است و الله العالم.

 سید عظیم الشأن ، ابو یعلى حمزه بن قاسم بن على بن حمزة الأكبر بن عبیدالله بن عباس بن امیر المؤمنین علیه السلام مى باشد. علامه بزرگوار میرزا محمد على اردوبادى صفحاتى طلایى در باره حیات او نگاشته است كه ما عین سخنان وى را نقل مى نماییم ، او گوید:
ابو یعلى از علماى اهل بیت و یگانه اى برخاسته از خاندان وحى و سروى بلند و افراشته در بوستان بنى هاشم است . او از مشایخ روایت بود و علماى بلاد  براى بهره ورى از علوم اهل بیت علیه السلام نزد وى مى شتافتند،

گفتگو با تولیت آستان مقدس حضرت حمزه غربی(ع) فرزند حضرت ابوالفضل العباس(ع)

متن مصاحبه در ادامه مطلب

گفتگو با تولیت آستان مقدس حضرت حمزه غربی(ع) فرزند حضرت ابوالفضل العباس(ع)

خبرگزاری اهل بیت(ع) ـ ابنا : حضرت حمزه غربی(ع) فرزند سقای دشت کربلا حضرت ابوالفضل العباس(ع) از محدثین بزرگ و دارای تالیفات زیاد می‏‎باشد از جمله آنها نوشته‏‎هایی است كه از امام صادق علیه السلام نقل كرده است و كتاب هایی در موضوعات فقهی مانند صلات و زكات تألیف نموده است، با "منعم سلمان حسین الشمری" متولی آستان مطهر این امامزاده به گفت و گو نشستیم:

مصاحبه: علی سعدی ـ ترجمه: عمادی


گفتگو با تولیت آستان مقدس حضرت حمزه غربی(ع) فرزند حضرت ابوالفضل العباس(ع)

حمزه بن ابوالقاسم ابن علی ابن حمزه ابن الحسین ابن عبیدالله ابن عباس امیر المؤمنین علی علیهم السلام یا حضرت حمزه غربی علیه السلام یکی از فرزندان حضرت ابوالفضل العباس(ع) است که در استان بابل کشور عراق در منطقه‏ی "مدحتیه" از توابع روستای "مزیدیه" مدفون می باشد.

در این منطقه بسیاری از بقاع متبركه وجود دارد كه از جمله آن قاسم ابن موسی بن جعفر علیه السلام، سیف الدین ابن الإمام موسى بن جعفر (علیه السلام)، الحسن ابن عبید الله ابن العباس سلام الله علیه، الظاهر والمظهر از فرزندان امام موسی كاظم، عون ابن امام علی ابن اسماء بنت عمیس و بسیاری از اماكن مشرفه را می توان نام برد.

حضرت حمزه غربی (ع) از محدثین بزرگی است كه صاحب اجازه بوده است؛ در این مورد ابی یعلی( سلار) در كتاب تاریخ خود وی را در طبقه مشایخ كلینی و كفعمی بر شمرده است وی دارای تالیفات زیاد می‏باشد از جمله آنها نوشته‏هایی است كه از امام صادق علیه السلام نقل كرده است و كتاب هایی در موضوعات فقهی مانند صلات و زكات تألیف نموده است.

با "منعم سلمان حسین الشمری" متولی آستان مطهر حضرت حمزه غربی(ع) به گفت و گو نشستیم:

ابنا: آیا جناب حمزه غربی درمنطقه مدحتیه به دنیا آمده است یا بعدها به این منطقه هجرت كرده اند؟

ـ مشخص نیست كه آیا حمزه دراین منطقه به دنیا آمده است یا اینكه به این منطقه هجرت كرده و بعدها در آنجا مدفون شده است چراكه روایات در این زمینه به دقیق به این بحث نپرداخته‏اند البته روایاتی وجود دارد كه حاكی از آن است ایشان به دلیل فشارهایی كه "بطش عباسی" بر آنها وارد آورده بود از بصره به این منطقه هجرت كرده و درآنجا