تبلیغات
شوق زیارت - امامزاده های ایران و جهان - امامزاده عسکری - دره مراد و تپه مولا - بروجرد لرستان

شوق زیارت - امامزاده های ایران و جهان

« من به همه امامزادگان علاقه دارم حضرت علی بن باقر (ع) كه جای خود دارد .» مقام معظم رهبری

 

امامزاده عسکری - دره مراد و تپه مولا - بروجرد لرستان

 

نوع مطلب :حضرت امام موسی کاظم (ع) ،لرستان ،بروجرد ،

نوشته شده توسط:خادم مجازی


در سال 1359  تابستان بود و ماه رمضان . کلاس پنجم ابتدایی را به پایان برده بودم که به همراه پدر عزیزم و پسر داییم و یکی از دوستانش به روستاهای اطراف ملایر رفتیم برای سر زدن به فامیل . روز بیست و یکم رمضان شهادت حضرت علی (ع) بود . مردم معمولا در این روز به زیارت امامزادگان شریف می رفتند. خلاصه ما هم تصمیم گرفتیم که پیاده از دل تپه ها و کوه های به زیارت امامزاده ای در روستاهای اطراف برویم. اسم روستا دره مراد بود. خلاصه یکی دو ساعت پیاده روی کردیم. امامزاده زائر زیاد داشت و همه از روستاهای اطراف برای زیارت و گرفتن حاجت به آنجا آمده بودند. خیلی باصفا بود. 
مدت ها اسم امامزاده یادم رفته بود. تا چند وقت پیش در اینترنت جستجو کردم و مشخصاتی از امامزاده را پیدا کردم؛ امامزاده عسکری (ع) . الآن جاده اصلی آن از سمت جاده اراک به بروجرد کشیده شده و آسفالت شده . البته سعادت نشده مجدد بروم زیارت . اما نیت دارم هر وقت فرصتی فراهم شود و بطلبند دوباره به آنجا بروم.

مشخصات امامزاده عسکری و  روستای دره مراد و تپه مولا در ادامه مطلب :

روستای تپه مولا 


مقبره امامزاده عسکری در برف زمستان 


دره مراد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

مختصات۳۳°۵۹′۱۷″ شمالی ۴۹°۰′۱۵″ شرقی[۱]درّه مُراد روستایی است از توابع شهرستان بروجرد در استان لرستان. این روستا در دهستان دره‌صیدی در بخش مرکزی این شهرستان قرار دارد [۲]. دره مراد در نزدیکی روستاهای ده توشمال و تپه مولا قرار دارد و از طریق جاده بروجرد به اراک قابل دسترسی است.

جمعیت

بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت دره مراد در سال 1390 برابر با 204 نفر بوده است که از این میان 105 نفر مرد و بقیه زن بوده اند. این روستا 67 خانوار دارد[۲].

-------------------------------------

تپه مولا روستایی است از توابع شهرستان بروجرد در استان لرستان. این روستا در دهستان دره‌صیدی در بخش مرکزی این شهرستان قرار دارد[۲]. آرامگاهی با نام امامزاده عسگری در این روستا وجود دارد که مورد احترام اهالی است و نام روستا گویا اشاره به همین شخصیت دارد. تپه مولا در شرق بروجرد و در منطقه‌ای کوهستانی و کم آب قرار دارد و دسترسی به آن از طریق جاده بروجرد به اراک امکانپذیر است.

جمعیت

بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت تپه مولا در سال ۱۳۸۵ برابر با ۳۰۷ نفر بوده‌است که از این میان ۱۴۷ نفر مرد و بقیه زن بوده‌اند. این روستا ۸۰ خانوار دارد[۲].


موقعیت امامزاده عسکری در نقشه گوگل تاریخچه امامزاده عسگری

به نقل از وبلاگ : روستای تپه مولا و امامزاده عسگری

 

    اخبار و اطلاعاتی که از گذشتگان سینه به سینه در مورد تشریف فرمایی امامزاده عبدالله معروف به امامزاده عسکری از نوادگان امام موسی بن جعفر در روستای تپّه مولا نقل شده است به شرح زیر میباشد.

     با اوج گرفتن ظلم و بیدادگری حکومت جور منصور دوانقی و جفای بسیار در حق اهل سادات (تا آنجا که برای کسیکه هر کدام از اهل سادات را به شهادت برساند جوایزی در نظر گرفته میشد)،این سید جلیل القدر از محل زندگی خود متواری شده و به سوی ایران راهی میشود،پس از طی مسیر به یکی از روستاهای اطراف محل کنونی مقبره میرسد؛کشاورزی در حال آبیاری بوده که سیّدپس از سلام از او سوال میکند که آیا نانی برای رفع گرسنگی دارد یا نه؟کشاورز در پاسخ میگوید که نان همراه ندارم اما اگر قدری صبر کنید از منزل برایتان می آورم؛شما هم از آبیاری مزرعه مواظبت نمایید تا بازگردم.

    مرد کشاورز پس از مراجعت متوجه میشود که وضعیت آبیاری به هم خورده است؛او به بهانه برهم خوردن آبیاری و به امید گرفتن پاداش از دستگاه حکومتی با بیلی که به همراه داشته، به کشاورز حمله ور میشود و با پرتاب بیل به سر مبارک سیّد میزند و ایشان رامجروح میکند،سیّد از بیم جان فرار میکند و ضارب هم از ترس مردم منطقه که نسبت به اهل بیت پیامبر ارادت داشته اند دست از تعقیب برمیدارد. ایشان پس از طی مسافت تقریبی9کیلومتر از فرط خستگی و جراحت در محلی که اکنون مزرعه قُرقُلی نامیده میشود متوقف میشود که قطراتی از خون مبارک ایشان به زمین میریزد و بعدها در محل چکیده شدن خون درختی میروید که بسیار مورد توجه و احترام اهل محل میباشد تا آنجا که ایشان اعتقاد به گرفتن شفا از این درخت دارند.(خصوصا جهت اطفالی که به مرض صرع گرفتار شوند اعتقاد بر این است که پس از آویزان نمودن  یکی از لباسهای کودک،مرض صرع او شفا می یابد).البته در سالهای اخیر درخت فوق (معروف به درخت اَرژَن)به علت فرسودگی بسیار و نبود برنامه جهت حفاظت و نگهداری از بین رفته است.

     خلاصه اینکه سیّد پس از شهادت توسط اهالی بومی منطقه دفن میگردد.

     بعد از گذشت مدتی طی چند شب متوالی سیّد به خواب یکی از اهالی روستای دره مراد(روستایی در نزدیکی محل امامزاده و روستای تپه مولا)به نام پاپی نوروز علی می آیدو میگوید که من سیّدی از اهل ساداتم که در فلان نقطه دفن شده ام و اگر چند قدم بالاتر از مزارم را حفر کنید ،به جواهراتی دست میابید که برای ساختن مقبره کفایت میکند.

    پاپی نوروز علی در ابتدا بی اعتنایی میکند تا اینکه چند شب متوالی خواب او تکرار میشود .وی پس از اطمینان از صدق خواب خود اقدام به بیرون آوردن گنج و ساخت بنای امامزاده مینماید.

    روایت شده که پاپی نوروز علی پس از دیدن گنج و اعتقاد وارادت فراوان به امامزاده مصمّم میشود که پس از برداشتن سنگ لَحَد چهره آقا را ببیند،که پس از برداشتن سنگ لحد بینایی خود را از دست میدهد؛البته بعد ها وی پس از التجا و گریه فراوان و توسّل به امامان معصوم و همین امامزاده واجب التعظیم ،بینایی خود را باز می یابد.

      ساختمان امامزاده عسگری به قولی در زمان سلجوقیان به شکل مخروط چند وجهی ساخته میشود که ترکیب اصلی آن تا زمان حال حفظ شده است.در عصر حاضر و پس از سال1345کار تعمیر فضای داخلی بنا ،تعمیر ضریح و ساخت دیوار حیاط پیرامون گنبد فوق الذکر توسط افراد ارادتمند به اهل بیت عصمت و طهارت به سرپرستی شادروان مشهدی حشمت الله فرزند مرحوم فضل اله(پدر بزرگ نویسنده مطلب) و آقای علی موسوی تپّه مولایی صورت گرفته است.

     شایان ذکر است در حال حاضر دیوار حیاط بنا به صورت مستطیل در ابعاد14*10متر میباشد که در خارج دارای 17 پایه آجری میباشد که دارای3ورودی در جهات شرق،شمال و غرب است.

    ساختمان اصلی مقبره به شکل مستطیل در ابعاد7*4متر است که پس از ورود از سمت شمال به داخل توسّط یک تالار به ضریح ختم میشود.

    فضای گنبد خانه به صورت9ضلعی و رنگ خارجی آن سبز میباشد.

    این بنا در تاریخ10/11/1383در فهرست آثار ملّی با شماره11259و کد اثر 21886به ثبت رسیده است.

    تاریخ احداث بنای اصلی زیارتگاه مربوط به قرن هشتم هجری قمری(یعنی حدود700سال پیش) میرسد.

      در سالهای اخیر پس از تعیین دهیار برای روستای تپه مولا و واگذاری تولیت امامزاده عسکری به دهیار(آقای مهندس عبدالرضا توشمالی)امور مربوط به تعمیر و نگهداری امامزاده رونق مناسبی گرفته است.

      شایان ذکر است که اطلاعات نقل شده فوق ،استناد تاریخی نداشته و بنا به اظهارات آقای حبیب الله مظاهری و چند تن دیگر از اهالی قدیمی منطقه و همچنین طبق اطلاعات مندرج در سایت سازمان میراث فرهنگی جمع آوری شده است.


امامزاده عسگری (ع) بروجرد مأمنی برای انس با خدا و یکی از جاذبه های زیارتی روستای تپه مولای شهرستان بروجرد است.
کد خبر: ۵۰۳۶
تاریخ انتشار: شنبه ۸ شهریور ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۵۷

به گزارش سرویس شهرستانی بازتاب بروجرد ،شهرستان بروجرد مامن امامزاده ها و مقبره های فراوانی است که مردم مومن این شهر همیشه آنها را جایگاه ویژه ای برای انس با خدا می دانند و در هر زمان ممکن و به هر مناسبتی سعی می کنند تا در اماکن زیارتی حاضر شوند و عشق و علاقه خود را به ائمه اطهار(ع) نشان دهند.

امامزاده عسگری(ع) تپه مولا

امامزادگان بروجرد از دیرباز مورد توجه و احترام مردم بوده است به طوری که بیشتر مراسمات مذهبی اعم از جشن ها و مراسمات عزاداری در طول ایام سال در امامزادگان و بقاع متبرک برگزار می شود.
امامزاده عسگری(ع) تپه مولا
 
تپه مولا جزء آخرین روستاهای حوزه استحفاظی شهرستان بروجرد می باشد که در فاصله 65 کیلومتری از بروجرد به سمت اراک واقع شده است.
 
با گذر از جاده ای مناسب با طبیعتی شگرف و زیبا به روستایی سرسبز با مردمی با صفا می رسیم که گنجی را در دل روستای خود دارند.
امامزاده عسگری(ع) تپه مولا +http://borujerdbaztab.ir/
 
امام زاده ای از جنس نور که باعث رونق و برکت برای روستا های اطراف خود شده و پناهگاهی برای درد ها و حوایج مردم روستاهای مختلف آن دیار است.
 
رئیس اداره اوقاف و امرو خیریه بروجرد در گفت و گو با بازتاب بروجرد گفت : امامزاده عسگری(ع) روستای تپه مولای بروجرد از نظر نسبی که شهرت محلی دارد ، با شش واسطه منصوب به امام موسی کاظم(ع) بوده و در واقع از نوادگان امام هفتم ما شیعیان می باشد.
امامزاده عسگری(ع) تپه مولا
 
حجت الاسلام"رضا گودرزی" افزود : بنای این امامزاده مربوط به 500 سال پیش بوده و طرحی در قالب طرح سلجوقیان و همچنین گنبدی با نمای پلکانی و پله ای در ارتفاع چهار متر و شبیه گنبد امامزاده جعفر(ع) است.
 
وی بیان کرد : این بنا در میان استان های مرکزی و لرستان دارای جایگاه اجتماعی بالایی است و فاصله امامزاده عسگری(ع) از شهر بروجرد بالغ بر 65 کیلومتر می باشد.
امامزاده عسگری(ع) تپه مولا
 
به گفته وی در حال حاضر بیشترین زائران امامزاده عسگری(ع) از استان مرکزی هستند که در ایام تابستان و در شب های جمعه تعدادی از خانواده ها در این محل معنوی حاضر می شوند و در روز جمعه از فضای معنوی این امامزاده و طبیعت زیبای روستای تپه مولا بیشتر بهره می برند.
 
وی اظهار داشت : در سال 89 از نظر فیزیکی محوطه امامزاده عسگری(ع) به مساحت 600 متر مربع ساماندهی و کفسازی شد و در کنار این بقعه ، حسینیه ای با مساحت 150 مترمربع ، سوئیت و آشپزخانه احداث شده است.
 
امامزاده عسگری(ع) تپه مولا
 
گودرزی اضافه کرد : این امامزاده دارای کرامات معنوی بالایی است که با توجه به کرامات آن ، برخی از خانواده ها بیماران خود را جهت شفا به این محل می آوردند.
 
وی یاد آور شد : امامزاده عسگری(ع) در میان دو روستای تپه مولا و دره مراد واقع شده که فاصله امامزاده تا روستای تپه مولا 500 متر و تا روستای دره مراد یکهزارو 500 متر است.
امامزاده عسگری(ع) تپه مولا
 
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه بروجرد عنوان کرد : جمعیت روستای تپه مولا حدود 500 نفر می باشد.
 
وی همچنین در ادامه گفت : در شهرستان بروجرد 26 امامزاده و مقبره داریم که امامزاده جعفر(ع) ، امامزاده ابوالحسن(ع) ، امامزاده قاسم(ع) ، مسجد دوخواهران ، و مقبره سید ضیاءالدین در شهر بروجرد واقع شده اند.
 
گودرزی اضافه کرد : امامزاده عسگری(ع) ، امام زاده ابرهیم(ع) ،  احمد و خدیجه ، خالدابن علی، زواریان، امامزاده علی (ع) ، عبدالله، سید آقا علی شفی بیاتان ، آقا یوسف، محسن ابن علی، آقا پیرنو، مقبره ملا اسداله، حجتی ، شیخ شمس الدین، آقا شیخ ابرهیم، سادات قدغونی، آقا سید جواد طباطبایی، پدر علامه بحرالعلوم، مقبره مواهبی امامزادگان و مقبره های شهرتان بروجرد هستند.
 
وی تصریح کرد : در حال حاضر 26 امامزاده و مقبره شهرستان بروجرد ، ثبت سامانه شده اند.

نویسنده : مرجان سلیمانی


پنجشنبه 21 خرداد 1394 10:19 ق.ظ
حتما برای زیارت برید اگر حاجتی از ته قلبتون باشه به جدش قسم حاجت رواتون میکنه '
سحر
دوشنبه 25 اسفند 1393 04:39 ب.ظ
سلام من باید تحقیقی در مورد خواهر و برادرهای امام رضا در ایران ارائه بدم شما میتونید بهم کمک کنید البته تو وبلاگتون چند تایی امام زاده پیدا کردم که گفته بودید خواهر و برادرهای ایشان بودند ولی خواستم اگه اطلاعات بیشتری دارید بهم بگید ممنون میشم
شبکه اجتماعی فیس پلاک
دوشنبه 15 دی 1393 06:51 ق.ظ
سلام از وبلاگتون دیدن کردیم
از شما رسما دعوت میکنیم تا در شبکه ما عضو شوید و مطالبتان را به اشتراک گذارید تا بقیه هم استفاده کنند
منتظر حضور شما دوست عزیز هستیم!

با تشکر
مدیریت شبکه اجتماعی فیس پلاک
بهنام مظفری فرزند رضا
یکشنبه 14 دی 1393 11:12 ب.ظ
اهالی روستای تپه مولا آدمای خوب قدیم نیستن.
پاسخ خادم مجازی : سلام
آدم های خوب و بد همه جا هستند.

مدتی بود این شعر را برای خودم زمزمه می کردم :

همه عیب خلق دیدن نه مروت است و مردی
نظری به خویشتن کن که همه گناه داری !

ما که مبلغ و خادم و زائر امامزاده شان هستیم.

خوبی هایشان را می گوییم. بدیهایشان را خودشان باید (به خدا )جواب بدهند.
چهارشنبه 26 آذر 1393 02:10 ق.ظ
خوشبحالتان که توفیق داشته اید. این امامزاده های غریبی که در بر سر کوهها و یا مناطق دور افتاده قرار دارند مشخص است کساداتی بودند که که در هنگام در گیری و تعقیب و گریز با نواصب لعنهم الله در این مناطق شهید شده اند و از اشنگی و گرسنگی جان سپرده اند. وظیفه ما است زیارت امامزاده ها برویم مخصوا این امامزاده های غریب و مظلوم که معمولا صاحب کرامات بسیار هستند.
نعیمی
چهارشنبه 28 آبان 1393 12:36 ب.ظ
سلام
با تشکر از وبلاگ زیبای شما
ان شاء الله در آینده ای نزدیک سایت دره مراد با به روز رسانی کامل ، بر روی تارنمای جهانی قرار خواهد گرفت
www.darrehmorad.ir
عطر خدا
سه شنبه 27 آبان 1393 07:11 ب.ظ
_____ ____________
__________
_____
_

_ ....................
__ عـــطر خــدا
___ .................
____
_______
__________
____________
_______________
________________

سلام دوست من ؛ امیدوارم خوب و سلامت و شاد باشی
افتـخار داریم که با این دعـوتنامه "شما" رو به یک اتفاق خوب مـهمون کنیم ...
عـطرخـــدا «جایی از جـنس آرامش و امـید» رو دیدید تا حالا ؟؟!
با مطالب زیبا و دلنشین آپ شد ...
صمـیمانه حضورتون رو خوش آمد میگیمعطر خدا ، رسـیدن به آرامش واقعی .... و تجربه یک زندگی عاشقانه
www.AtreKhoda.com
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


امامزاده آقا علی عباس _ بادرود نطنز چهارشنبه 18 مهر 1397
امامزاده قاسم دلند در استان گلستان یکشنبه 7 مرداد 1397
امامزاده اسماعیل(ع) و مسجد شعیا در شهر اصفهان سه شنبه 4 اردیبهشت 1397
امامزاده محمدهلال بن علی به‌ عنوان چهل وهشتمین مکان دیدنی دنیا یکشنبه 26 فروردین 1397
ولادت حضرت علی (ع) و روز پدر مبارک باد دوشنبه 21 فروردین 1396
حضرت فاطمه زهرا (سلام الاه علیها) ؛ مادر سادات و امامزادگان سه شنبه 10 اسفند 1395
مزار حضرت خدیجه کبری (س) همسر باوفای پیامبر اکرم (ص)- مکه -عربستان پنجشنبه 27 خرداد 1395
آیا در این چند سال واقعا امامزاده ها چند برابر شده اند؟! شنبه 7 فروردین 1395
امامزاده سید جعفر محمد (ع) شهر یزد شنبه 29 اسفند 1394
امامزاده حمزه بن موسی (ع) شهرری - جد امام خمینی (ره) چهارشنبه 14 بهمن 1394
امامزاده حمزه عرب بیجار ؛میزبان زیباترین طلوع خورشید سه شنبه 13 بهمن 1394
زیارت امام حسن عسكری (علیه السلام) یکشنبه 27 دی 1394
امام هادی (علیه السلام) - امام علی بن محمد الهادی(ع) - امام دهم شیعیان شنبه 26 دی 1394
محکومیت قتل عالم مؤمن و مظلوم شیخ نمر توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی جمعه 25 دی 1394
حضرت رقیه (س) امامزاده ای کوچک شنبه 23 آبان 1394
لیست آخرین پستها