تبلیغات
شوق زیارت - امامزاده های ایران و جهان - امامزاده ابواحمد موسی مبرقع(ع) - قم

شوق زیارت - امامزاده های ایران و جهان

« من به همه امامزادگان علاقه دارم حضرت علی بن باقر (ع) كه جای خود دارد .» مقام معظم رهبری

 

امامزاده ابواحمد موسی مبرقع(ع) - قم

 

نوع مطلب :حضرت امام محمد تقی الجواد (ع) ،قم ،

نوشته شده توسط:خادم مجازی

امامزاده ابواحمد موسی مبرقع(ع)

 http://askdin.com/gallery/images//378/1____________________2_copy.JPG
آدرس:مدفون در خیابان آذر (طالقانی) شهر قم(معروف به چهل اخترون)
دفن چهل امامزاده در کنار مزار امامزاده موسی‌مبرقع(ع)
مدیر آستان مقدس امامزاده موسی‌مبرقع(ع) در حاشیه مراسم با اشاره به تاریخچه این امامزاده اظهار داشت: امامزاده موسی‌مبرقع فرزند بلافاصل امام جواد‌(ع) و برادر امام هادی‌(ع) است و در کنار مزار شریف ایشان چهل تن از امامزادگان دیگر دفن شده‌اند.


قبل از آنكه به شرح حالات امامزاده جلیل القدر موسی مبرقع(ع) بپردازیم باید اشاره كرد كه از فرزندان ائمه(ع ) كه در سرزمین قم بعنوان بلافصل مشهور می باشند عبارتند از :
۱ـ حضرت فاطمه معصومه(ع) كه مفصلا درحالات وی به كاوش پرداختیم .
۲ـ علی بن جعفر(ع): كه گفته شد مدفون در آن بقعه شاهزاده علی بن حسن بن عیسی بن محمد بن علی بن جعفرالصادق(ع) می باشد .
۳ـ حمزه بن حسین بن احمد بن اسحق بن ابراهیم بن موسی بن ابراهیم بن موسی كاظم(ع) بوده است .
۴ـ موسی المبرقع بن امام جواد(ع) كه در این سطور از فضائل اخلاقی و وثاقت و اختلاف هجرت وی سخن به میان خواهد آمد، لذا باید مقدمتا اظهار نمود كه از این بزرگوار میلیونها سادات رضوی و رضائی و مرتضوی و تقوی و برقعی ومبرقع و یا ابن الرضا شهرت دارند كه منتسب به این امامزاده عظیم الشأن می باشند .
از نسل پاك این بزرگوار هزارها عالم و دانشمند و مجتهد و مصنف و نقیب و حاكم و شخصیتهای برجسته دینی و دنیوی بیرون آمده كه اگر استقصاء شود كتابها می توان نوشت .
لذا دانشمندان و مورخین و محققین و محدثین و علماء انساب، ترجمه و شرح احوال و كرامات و عظمت آنجناب را كم و بیش نوشته اند و كتاب مستقلی كه بنام آنحضرت تالیف شده از قرار زیر می باشد .
الف:(البدر المشعشع فی احوال مموسی المبرقع) تالیف: محدث نوری صاحب كتاب مستدرك .
ب:(اضواء علی حیاتت موسی المبرقع و ذریته) تالیف: فرزند مرحوم حاج سید علینقی كشمیری .
ج:(ستاره درخشان آسمان امامت و ولایت) تالیف: سید مصطفی برقعی .
ما هم در این كتاب(انوار پراكنده) به طور مفصل و مبوب، تحقیقی را به خوانندگان عزیز ارائه می نمائیم كه انشاء الله مورد قبول شما عزیزان قرار بگیرد .
اما قبل از آنكه وارد بحث و زندگانی حضرت موسی مبرقع(ع) شویم، لازم دیده شد،كه درمورد تعداد فرزندان امام جواد(ع) مطالبی ذیلا تقدیم شما خوانندگان عزیز نمائیم .
تعداد فرزندان امام جواد(ع )
تردیدی نیست در اینكه حضرت جواد(ع) را پسران و دخترانی بوده است، اما تعداد آنها مثل اكثر وقایع تاریخی میان علماء رجال و تاریخ و انساب اختلاف است كه ذیلا به آن اشاره می شود .
شیخ مفید در كتاب(ارشاد)(۳۹۱)خود در عدد اولاد حضرت امام جواد(ع) می نویسد :
"فرزندان امام محمد تقی جوادالائمه(ع) پیشوای نهم شیعیان جهان عبارتند از دو پسر و دو دختر به اسامی ۱ـ حضرت امام علی النقی امام دهم شیعیان ۲ـ حضرت موسی مبرقع(ع) ۳ـ فاطمه ۴ـ امامه .
شیخ اضافه می كند كه امام جواد(ع) بغیر از این دو پسر، پسر دیگر نداشته است ".
و مرحوم اربلی هم در كتاب(كشف الغمه فی معرفه الائمه)(۳۹۲)هم عقیده است با شیخ مفید منهی ابن شهر آشوب با مفید در تعداد پسران آن حضرت اتفاق نموده ولی در مورد دختران آنجناب اختلاف دارد و اسامی دختران را چنین اشاره می نماید: ۱ـ حكیمه ۲ـ ام كلثوم ۳ـ خدیجه .
مرحوم محدث قمی در كتاب(منتهی الامال)(۳۹۳)بنقل از سید فاضل نسابه ضامن بن شد قم حسنی مدنی دركتاب(تحفه الازهار فی نسب ابناء الائمه الاطهار(ع)) خود فرموده كه حضرت امام جواد(ع ) را چهار پسر و چهار دختر به این اسامی می باشد: ۱ـ ابوالحسن امام علی النقی(ع) ۲ـ ابواحمد موسی مبرقع(ع) ۳ـ ابواحمد حسین ۴ـ ابو موسی عمران ۵ـ فاطمه ۶ـ خدیجه ۷ـ ام كلثوم ۸ـ حكیمه .
اما مؤلف كتاب(الشجره المباركه)(۳۹۴)تعداد فرزندان امام جواد(ع) را هشت نفر كه سه پسر و پنج دختر به اسامی زیر می داند كه عبارتند از :
۱ـ ابوالحسین علی النقی امام هادی(ع) ۲ـ حضرت موسی مبرقع(ع) ۳ـ یحیی ۴ـ فاطمه ۵ـ حكیمه ۶ـ بهجت ۷ خدیجه ۸ بریهه و اضافه می كند كه برای یحیی و دختران آن حضرت عقبی ثبت نشده و یا نوعا عقی نداشته اند .
مرحوم محدث قمی به نقل از تاریخ قم، تعداد فرزندان امام(ع) را پنج نفر كه دو پسر و سه دختر به اسامی زیر قائل شده كه عبارتند از: ۱ـ علی العسكری امام هادی(ع) ۲ـ حضرت موسی مبرقع(ع) جد سادات رضائیه ۳ـ خدیجه ۴ـ حكیمه ۵ـ ام كلثوم .
پس بنابر اختلافات فوق، هیچ یك ازمورخین درمورد موسی مبرقع(ع) كه فرزند امام جواد(ع) باشد شك و تردیدی راه نداده، و متأسفانه در مورد تاریخ تولد و علت هجرت آنحضرت دقیقا مطالبی را ثبت ننموده اند، گرچه بطور اجمال مطالبی را در كتبشان آورده اند، و ما بتوفیق حضرت منان در سطور آینده بطور مفصل بحث خواهیم كرد .
بحثی در تاریخ تولد و وفات موسی مبرقع(ع )
شكی نیست كه مادر موسی مبرقع(ع) ام ولد و مطابق گفته ابن شد قم بنام سمانه مغربیه بوده(۳۹۵)است، اما تاریخ تولد آنحضرت صریحا معلوم نیست ولی با قرائن و اماراتی می توان قویا اظهار عقیده كرد كه چون حضرت موسی مبرقع(ع) از برادر بزرگوارش امام علی النقی(ع) دو سال كوچكتر بوده و میان علماء هم بر این مسئله اتفاق نظر است واز طرفی هم به اتفاق جمیع علماء رجال و مورخین و محدثین و علماء انساب مبنی بر اینكه تولد امام هادی(ع) در سال ۲۰۲ هـ .ق بوده لذا می توان گفت كه میلاد با سعادت موسی مبرقع(ع) در سال ۲۱۴ هـ .ق در مدینه بوده است .
به دلیل اینكه مفاد وصیت حضرت امام جواد(ع) كه شیخ كلینی در كتاب كافی با ذكر سند نقل می نماید، مبنی بر اینكه وصی خویش قرار دادم فرزند مهمتر خود علی الهادی(ع) را نفس خود و خواهرانش، و قرار دادم امر موسی(ع) را پس از بلوغ نیز با خودش و ... ، پس معلوم و تصدیق می گردد كه موسی(ع) كوچكتر از برادر خود امام هادی(ع ) بوده است .
بهر حال موسی(ع) تا سن سی سالگی در مولد خود(مدینه طیبه) بود تا اینكه بدعوت متوكل خلیفه عباسی از مدینه ببغداد هجرت نمود و چون متوكل در سال ۲۴۷ هـ .ق بقتل رسید او هم كه به كوفه نقل مكان كرد كه مؤلف كتاب بدر مشعشع، محدث نوری، قائل شده موسی در سنه ۲۵۶ هـ .ق از كوفه به قم هجرت نموده، ولی مرحوم عباس فیض(۳۹۶)معتقد است كه موسی(ع) بعد از بقتل رسیدن متوكل در بغداد، تا پایان عمر در همانجا بسر برده و هجرتش از بغداد بكوفه مظنون و از كوفه بقم یا بلاد دیگر نامعلوم می باشد و دلائلی را هم متذكر شده كه ذكر خواهیم نمود .
ولی آخر الامر در شب چهارشنبه روز آخر ماه دی، هشت روز از ماه ربیع الاخر مانده سال ۲۹۶ هـ . ق در سن ۸۲ وفات كرد و او را در سرائی كه هم اكنون مشهد اوست دفن نمودن .
علت نامگذاری ابواحمد موسی(ع) به مبرقع
اولاد ائمه(ع) همه زیبا و نمكین و دارای جمال ظاهری و كمال باطنی بودند ولی در میان آنان بعضی فوق العاده و گوی سبقت را از همگان ربوده و در هر كجا مشار بالبنان و قبله ناظران و مشتاقان بودند مانند حضرت قاسم در بنی الحسن و حضرت علی اكبر در فرزندان سید الشهداء(ع) و عبدالله باهر اولاد زین العابدین(ع) و جناب موسی مبرقع(ع) در اولاد حضرت امام محمد التقی جواد الائمه(ع) بقدری زیبا، و طلعتی نورانی، و رخساره ای جذاب، و سیمای ملكوتی و صورت دلربا و قیافه ای خوشگل و روئی گشاده و ملیح داشت او را تشبیه به یوسف صدیق می نمودند .
چونكه اشعه ای از انوار ولایت در صورت وی هویدا بود و بهمین جهت وقتی از منزلش بیرون می آمد و به بازار و كوچه عبور می كرد قطع طریق می شد و همه مردم دست از تجارت و كسب برمیداشتند و با صلوات بر روح جدش حضرت رسول اكرم(ص) برای تماشای فرزند گرامی حضرت جواد(ع ) سبقت می گرفتند و بدین جهت هم همواره در كوچه ها و معابر برقع بر روی خویش می افكنده تا خود را از چشم انظار زن و مرد تحفظ نماید و از این جهت او را مبرقع میگفتند .

منبع: شهرداری قم

لاین بلاگ
سه شنبه 24 شهریور 1394 08:58 ق.ظ
با ساخت وبلاگ در سیستم لاین بلاگ روزانه بیش از هزاران نفر بازدید داشته باشید.....
فقط کافیست مطالب خود را در لاین بلاگ نیز انتشار دهید

پس همین حالا وبلاگت رو روی لاین بلاگ بساز
www.lineblog.ir

دوستان زیادی توی لاین بلاگ وبلاگ دارن
تو هم به جمع اونا بپیوند
بانک وبلاگ های ایرانی
دوشنبه 23 شهریور 1394 06:41 ب.ظ
با ثبت وبلاگ خود در بزرگترین بانک وبلاگ های ایرانی بازدید خود را چندین برابر کنید..
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


امامزاده آقا علی عباس _ بادرود نطنز چهارشنبه 18 مهر 1397
امامزاده قاسم دلند در استان گلستان یکشنبه 7 مرداد 1397
امامزاده اسماعیل(ع) و مسجد شعیا در شهر اصفهان سه شنبه 4 اردیبهشت 1397
امامزاده محمدهلال بن علی به‌ عنوان چهل وهشتمین مکان دیدنی دنیا یکشنبه 26 فروردین 1397
ولادت حضرت علی (ع) و روز پدر مبارک باد دوشنبه 21 فروردین 1396
حضرت فاطمه زهرا (سلام الاه علیها) ؛ مادر سادات و امامزادگان سه شنبه 10 اسفند 1395
مزار حضرت خدیجه کبری (س) همسر باوفای پیامبر اکرم (ص)- مکه -عربستان پنجشنبه 27 خرداد 1395
آیا در این چند سال واقعا امامزاده ها چند برابر شده اند؟! شنبه 7 فروردین 1395
امامزاده سید جعفر محمد (ع) شهر یزد شنبه 29 اسفند 1394
امامزاده حمزه بن موسی (ع) شهرری - جد امام خمینی (ره) چهارشنبه 14 بهمن 1394
امامزاده حمزه عرب بیجار ؛میزبان زیباترین طلوع خورشید سه شنبه 13 بهمن 1394
زیارت امام حسن عسكری (علیه السلام) یکشنبه 27 دی 1394
امام هادی (علیه السلام) - امام علی بن محمد الهادی(ع) - امام دهم شیعیان شنبه 26 دی 1394
محکومیت قتل عالم مؤمن و مظلوم شیخ نمر توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی جمعه 25 دی 1394
حضرت رقیه (س) امامزاده ای کوچک شنبه 23 آبان 1394
لیست آخرین پستها